khabarbanoo.ir

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: ۲۷۷۵۰۸
نخستین مجمع عالی زنان سازمان همکاری شانگهای امروز چهارشنبه با حضور هیاتی از ایران در پکن برگزار شد.
به گزارش خبربانو، هیات ۴ نفره ایرانی از معاونت امور زنان ریاست جمهوری به ریاست 'فاطمه تندگویان' و با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در چین و اداره کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست شرکت کردند.
فاطمه تندگویان، مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده در این مجمع با اشاره به اهمیت سیاست‌های جنسیتی روشن در جهان گفت: کشور‌هایی که در زمینه سیاست‌های خانواده گرا و مراقبت از کودکان، تلاش می‌کنند نسبت به کشور‌هایی که از سیاست‌های جنسیتی روشنی برخوردار نیستند نرخ زاد و ولد بیشتری دارند.
او افزود: اگرچه حضور زنان در محیط کار در حال افزایش است، اما زنان هنوز در رهبری اقتصادی و سیاسی دخالت چندانی ندارند.
تندگویان گفت: مطالعات سازمان ملل و بانک جهانی نشان می‌دهد که تمرکز بر روی زنان در راهبرد کمک به توسعه و استراتژی‌های کاهش فقر، منجر به رشد اقتصادی سریع‌تر از رویکرد‌های 'جنبش خنثی نسبت به جنسیت' می‌شود.
مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده افزود: سرمایه گذاری بر روی زنان و دختران در آموزش و پرورش، بهداشت و فعالیت‌های سودآور می‌تواند تاثیر چندگانه‌ای بر اقتصاد‌های فقیر داشته باشد بانک‌ها و سایر بخش‌های تامین کننده مالی پروژه‌های اقتصادی باید زنان را به عنوان بازیکنان فعال توسعه اقتصادی در نظر بگیرند.
تندگویان افزود: کمک‌های بیشتری باید بر افزایش برنامه‌های تولید درآمد بر اساس نقش‌های سنتی زنان در خانه، خدمات بهداشتی، تغذیه و کشاورزی متمرکز شود.
به گفته وی کمک‌های توسعه‌ای حساس به جنسیت می‌تواند نیروی قدرتمند برای توانمند سازی زنان برای رقابت در بازار‌های سرزمینی، کار و تولید محصولات باشد تا آن‌ها بتوانند با همکاری در بخش‌های اقتصادی، به توسعه پایدار کمک کنند.
وی ادامه داد: ما هنوز با بحران‌های اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی در مقیاس جهانی مواجه هستیم و این بدان معناست که پیشرفت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار به آهستگی صورت می‌گیرد.
او گفت: مطالعات نشان می‌دهد که نابرابری‌های جنسیتی هزینه‌های اقتصادی بالایی را بر اقتصاد کشور‌ها وارد کرده و منجر به نابرابری‌های اجتماعی و تخریب محیط زیست در سراسر جهان می‌شود.
به گفته وی در سراسر جهان، زنان، بیشتر مسئولیت کودکان و خانوار‌ها را بر عهده می‌گیرند و از این رو از فقر و فقدان تحرک رنج می‌برند.
تندگویان گفت: بزرگترین مشکل برای زنان کار، عدم مراقبت مناسب کودکان است برای زنانی که کار می‌کنند و دارای فرزند هستند، گزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه برای مراقبت از کودک باید در محل کار موجود باشد.
در حاشیه این مجمع نمایشگاهی از آثار زنان جهان شامل زنان کشورمان به نمایش گذاشته شد.

** بازدید هیات زنان ایران از دانشگاه زنان چین
هیات زنان ایرانی شرکت کننده در نخستین مجمع عالی زنان سازمان همکاری شانگ‌های همچنین روز گذشته از دانشگاه زنان چین بازدید و با 'لی مینگ شون' دبیر کمیته حزب کمونیست و معاون رییس دانشگاه دیدار کرد.
دو طرف در مورد چگونگی تقویت ارتباطات و همکاری بین محافل دانشگاهی در زمینه امور زنان، تبادل دانشجویان و اساتید بین دانشگاه‌های دو کشور گفتگو کرده و به توافق رسیدند.
دانشگاه زنان چین وابسته به فدراسیون سراسری زنان چین است که ۶۷ سال قدمت دارد این دانشگاه تنها دانشگاه ویژه زنان در چین است و در حال حاضر ۶۵۰۰ دانشجو از جمله ۵۰۰ دانشجوی خارجی از ۲۱ کشور جهان آن مشغول تحصیل هستند.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
با کدامیک از گزینه های زیر بیشتر موافقید؟
با حضور زنان در مسابقات جام جهانی والیبال راه برای حضور زنان در تمامی مسابقات ورزشی هموار شد.
حضور زنان در ورزشگاه ها یک موضوع فرعی است، در حوزه زنان مسایل مهمتری وجود دارد.
حضور زنان در ورزشگاه صرفا ساختار مردانه اجتماع را به چالش می کشد و گره ای از مشکلات زنان باز نمی کند.
حضور زنان در ورزشگاه یک حرکت نمادین برای به رسمیت شناخته شدن حقوق احتماعی زنان از سوی جامعه مردسالار ایران است.