khabarbanoo.ir

نمایشگاهی برای حمایت از قربانیان اسیدپاشی
انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی آثار هنری ۱۰ هنرمند را با عنوان «هویت» به نمایش می‌گذارد.
روزِ سپندِ زن
جشن سپندارْمَذْگان یکی از جشن‌های باستانی ایرانی است و مانند بسیاری دیگر از جشن‌های ایرانی، سرشت و ساختاری آیینی و باورشناختی دارد. این جشن بازخوانده به سپندارمذ، یا در ریخت اوستایی آن: سِپَنْتا آرْمَئیتی، یکی از اَمشاسپندان یا فرشتگان فرّمند و بَرین در آیین کهن ایران است. امشاسپندان، در بن، شش ویژگی بنیادین و نهادین اهورامزدایند که در شش فرشته‌ی مِهین، نمادینه شده‌اند. این شش با اهورامزدا هفت‌سپندانْ سپند (مقدس‌ترین مقدس‌ها) را، در سامانه‌ی آیینی و باورشناختی کهن، پدید می‌آورند. در نمادشناسی کهن ایرانی، پنج امشاسپند از این شش: بهمن و اردیبهشت و شهریور و خرداد و مرداد یا امرداد، نرینه‌اند و تنها سپندارمذ است که مادینه شمرده می‌شود. مادینگی این فرشته‌ی بزرگ، از دید نمادشناسی، از‌آنجاست که این امشاسپند، در جهان اَستومند (جسمانی) و پیکرینه، در گیتی، نگاهبان زمین است و زمین، به پاس کارپذیری و اثرستانی که ویژگی بنیادین آن است، مادینه می‌باید بود، در برابر آسمان که کارساز است و اثرگذار و به‌ناچار، از‌این‌روی، نرینه شمرده می‌باید شد. بر همین پایه است که این امشاسپند فرشته‌ی نگاهبان زنان نیز هست و جشن بزرگداشت او جشن بزرگداشت زن.
من اولین زن استنداپ کمدین ایران هستم
«مهسا ایرانیان» دختر شاد و سرحالی است که این روزها استنداپ کمدی‌هایش در تلویزیون و فضای مجازی پرطرفدارشده‌است.
اکران مردمی
فیلم سینمایی "آن سوی ابرها" به کارگردانی مجید مجیدی با حضور محمدرضا گلزار به نمایش درمی‌آید.
چرا فیلمی درباره حضرت فاطمه(س) ساخته نشده است؟
انسیه شاه حسینی فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان سینمایی معتقد است اگر نهادهایی مثل وزارت ارشاد که بودجه در اختیارشان است از ساخت فیلمی درباره حضرت زهرا (س) حمایت کنند، فیلمسازان برای ساخت آن صف خواهند کشید و اگر اعتدال پیش بگیریم هیچ مشکلی برای ساخت فیلم‌های این چنینی که حساسیت‌های زیادی دارند، به وجود نمی‌‎آید.
قطعات ماندگار در وصف بانوی دو عالم
مرحوم ناصر عبداللهی، علی لهراسبی، حامد زمانی و... جزو خوانندگانی هستند که به حضرت فاطمه زهرا علیه‌السلام ادای احترام کرده اند.
فرش قرمز برلیناله بدون لباس فاخر و پاشنه‌بلند
ستاره‌های زن سینمای آلمان در اعتراض به نگاه مردسالارانه جشنواره‌های سینمایی به زنان، تصمیم گرفته‌اند امسال در جشنواره فیلم برلین با لباس‌های ساده و دلخواه روی فرش قرمز بروند.
خود بانوان باید در مورد ورزش بانوان تصمیم بگیرند
باران کوثری بازیگر سینمای ایران معتقد است بانوان باید در مورد ورزش بانوان تصمیم بگیرند.
شب شعر فاطمی بانوان شاعره تهرانی برگزار می شود
شب شعر فاطمی با حضور بانوان شاعره شهر تهران برگزار می شود.
«زنانی که دنیا را تغییر دادند» منتشر شد
کتاب «زنانی که دنیا را تغییر دادند» نوشته کیت پنکرست با ترجمه نلی محجوب منتشر شد.
بازیگر مالزیایی: سفر، پرده از دروغ پردازی علیه ایران را برداشت
'نورفزورا' بازیگر زن 'لحظه بی پایان' نخستین اثر سینمایی مشترک ایران و مالزی گفت : به دلیل تبلیغات سوء به هنگام سفر به ایران دلهره داشتم اما پس از حضور دو هفته در شهرهای مختلف ایران متوجه نادرست بودن این تبلیغات شدم.
نمایش «پیانیستولوژی»
نمایش «پیانیستولوژی» به کارگردانی محمد نیازی و تهیه کنندگی مسعود حکم آبادی در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رفت.«پیانیستولوژی» علاوه بر انتخاب به عنوان اثر برگزیده جشنواره، موفق شد تندیس بهترین آهنگسازی، بهترین طراحی صحنه و عنوان تقدیر بهترین کارگردانی و بازیگری زن را از آن خود کرده و پرافتخارترین نمایش جشنواره سی و ششم لقب گیرد.پیانیستولوژی روایت‌گر یک دگرگونی تاریخی است. طبق تاریخ، قرون وسطی پس از فروپاشی، جای خود را به یک جنبش فکری به نام «رنسانس» می‌دهد. جنبشی که عقل، حاکم مطلق آن بود.
خوشحالم صدای بانوان ورزشکار را به گوش جامعه رساندم
هدی زین‌العابدین می‌گوید در "عرق سرد" برای اولین بار به آسیب‌شناسی زندگی شخصی بانوان ورزشکار در ایران پرداخته شده است.
ستارگان هالیوود در فیلم مریم مجدلیه همبازی شدند
فیلمبرداری فیلم سینمایی "مریم مجدلیه" با بازی "خوآکین فونیکس" و "رونی مارا" به اتمام رسید و هم اکنون فیلم برای اکران جهانی آماده شده است.
نظرسنجی
با کدامیک از گزینه های زیر بیشتر موافقید؟
با حضور زنان در مسابقات جام جهانی والیبال راه برای حضور زنان در تمامی مسابقات ورزشی هموار شد.
حضور زنان در ورزشگاه ها یک موضوع فرعی است، در حوزه زنان مسایل مهمتری وجود دارد.
حضور زنان در ورزشگاه صرفا ساختار مردانه اجتماع را به چالش می کشد و گره ای از مشکلات زنان باز نمی کند.
حضور زنان در ورزشگاه یک حرکت نمادین برای به رسمیت شناخته شدن حقوق احتماعی زنان از سوی جامعه مردسالار ایران است.